O našem česneku

Velikost hlávky

Průměrně 6-12cm

Váha jedné hlávky

300 – 600g

Skladovatelnost

6 – 24 měsíců

Ozimní česnek

Výsadba: říjen – listopad – prosinec

Výsadba

Česnek sloní se vysazuje od října. V chladnějších oblastech v říjnu, v jižních, teplejších oblastech v prosinci. Žádné čekání na ochlazení. Vysadit do řádku na vzdálenost 20-30 cm. Je vhodná lehčí rašelinová země, zjednodušíte si to tak, že lusk česneku obsypete zahradním substrátem. Do hloubky -ne mnoho,8-10cm a nemusíte ani přikrývat na zimu- vydrží holomráz až -23 st. C. Vybírejte lusky velké. Případné odtlačení luště- hnědý flek nebo poškozená slupka- není na závadu a nemá vliv na kvalitu sadby.

Velmi důležitým faktorem je, aby sadba byla vypěstována na Slovensku a přizpůsobena našim klimatickým podmínkám. Vyžaduje proces zvaný internalizace-období vystavení účinkům nízkých teplot, aby se vytvořila velká hlavička se stroužky, takzvaná diferenciace. Preferuje dlouhou chladnou vegetační sezónu, aby dosáhl svého potenciálu velikosti a chuti. Vyžaduje 4-8 týdnů pro kvalitní zakořenění před příchodem mrazů.

Velmi teplý podzim, případně dřívější vysazení sloního česneku mohlo způsobit, že česnek po kvalitním zakořenění vyrostl na podzim nad půdu. Co s tím? C. Doporučuji mírně přihrnout, tak aby se nepoškodily kořínky. Česnek sloní nemusíte na zimu přikrývat. Důležité je, aby vysázené lusky nevyčnívaly nad povrch půdy.

Pěstování, sušení a skladování

Pěstování

Česnek sloní je nenáročný na pěstování. Doporučuji 3x okopávku, udržovat porost bez plevelů. Dostatek vláhy a živin v lehké propustné půdě. Vytváří květenství, které je třeba co nejdříve odstranit – květen, červen. Tím dosáhnete vysoké úrody. Dozrává v červenci.

Sušení a skladování

Česnek sloní po sklizni necháme vysušit 3-5 týdnů ve větrané místnosti bez přímého slunce. Uskladněte v chladné, dobře větrané místnosti.

Využití

Česnek sloní je vynikající ke grilování, jako příloha k jídlům. Používá se v zeleninových salátech. Příloha do polévek, těstovin. Všude tam jako běžný česnek. Nejvyhlášenější světové restaurace používají česnek sloní ve svém jídelníčku jako opravdovou delikatesu.

Zdravotní účinky

Česnek sloní obsahuje pouze 45 kalorií a 11 sacharidů na 100 gramů. Celodenní dávku vitamínu K a polovinu denní dávky vitamínů C, B9,. Uvolňuje toxiny z těla a zároveň chrání játra před poškozením.

Sloní česnek je skvělý k vyčištění a udržování zdravých plic a žaludku. Léčí kvasinková onemocnění, infekce plic. Česnek sloní obsahuje sloučeniny, které pomáhají předcházet rakovině a snižují pravděpodobnost onemocnění srdce a mrtvice tím, že snižují krevní tlak a zabraňují tvorbě krevních sraženin.

Sloní česnek obsahuje ALLICIN, který je zodpovědný nejen za vůni česneku, ale také za mnohé zdravotní přínosy. Vědecká studie prokázala, že má antibakteriální vlastnosti.

STUDIE O ČESNEKU SLONÍM

Sloní česnek obsahuje ALLICIN, který je zodpovědný nejen za vůni česneku, ale také za mnohé zdravotní přínosy. Vědecká studie prokázala, že má antibakteriální vlastnosti.

Doporučuji sloní česnek pěstovat v každé zahrádce. Nejnovější vědecké výzkumy PubMed Centrál potvrdily, že Sloní česnek má antibakteriální aktivitu proti běžným bakteriím v lidském organismu. Zkoumání potvrdilo protirakovinné účinky Sloního česneku. Ne každý česnek , ale sloní česnek má účinek na buňky osteosarkomu U20S, vytvářející metastázy v lidském těle.

Studie

Česnek sloní  | Jozef Červeňan I © Copyright 2024 I www.patrikorsak.cz